İstanbul Kaçak Tespit Logo

İstanbul Kaçak Tespit adına tasarladığımız logo hakkında.

Logo, ilk olarak hem hareketli hemde hareketsiz olarak iki ayrı formatta tasarlandı. Bu da siteye giren kişilerin, burada ne yapıldığını daha kolay anlamalarını sağlayacaktır.

İstanbul Kaçak Tespit, isminde de anlaşılacağı üzerine su kaçakları üzerine hizmet veren bir firma olduğundan, logo da bunun üzerine bir musluğa benzetilerek tasarlandı. Musluğun İKT harflerinden tasarlanması ve hareketli logo da damla damla akma efekti, ziyaretçinin göz algısını canlandıracak.

3 harfin birbirine girerek oluşturduğu musluk ikonu, sade rengi ve açma kapama tutamacının kırmızı rengi ve damlayan suyun mavi rengi ile toplamda 3 renk barındırıyor.

Logoda kullanılan renkler parlama efekti ile daha gerçekçilik sağlıyor. Aynı zamanda sade oluşu göz yormayarak daha anlaşılabilir bir logo çıkarıyor ortaya.

Sizde böyle bir logoya sahip olmak için bizimle irtibat kurun.

Logo Nedir?

Logo bir marka, kurum, kuruluş, şirket, oluşum, topluluk yada fikri temsil eden ve içerisinde grafiksel ögeleri barındıran sembol yada şekillere verilen isimdir. Logo kendi içerisinde birden fazla gruba ayrılmaktadır, bu durumun nedeni ise tasarımlarda kullanılan tekniklerden dolayıdır. Genel olarak bilinen ve aşina olduğumuz türler ise logo, logotype ve amblem tasarımlarıdır. Logolar sadece ikonik çizimler sembol şekillerden meydana gelir.

Logotypelar ise tamamen yazı karakteri ve tipografi teknikleri üzerinden hazırlanmış tasarımlardır. Her iki tasarımında kullanım alanları farklı olabildiği gibi kullanılma amaçları aynıdır. Marka, kurum, topluluk, kişi veya oluşumu temsil etmek ikisininde bilinen görevidir. Logo kelimesi Türkçe diline İngilizceden geçmiştir. Logo ile çok sık olarak karıştırılan amblem kelimesi aynı anlamı taşımamaktadır. Amblem tasarımı ve kurallarının logo tasarımına nazaran farklılıkları bulunmaktadır.

Türkçe kaynaklarda logo ve logotpye için yapmış olduğunuz aramaların çoğunda yanlış bilgi bulunmaktadır.Bunun nedeni ise logo ve logotype için sadece logo yada amblem olarak yapılan isimlendirmelerden kaynaklanmaktadır. Aslında her ikisi de farklı kavram ve hazırlama teknikleri doğrultusunda yapılır. Bu durumun karıştırılma sebebine şöyle basit bir örnek verebiliriz. Logoya simit dersek logotype’a da tereyağlı simit diyebiliriz, bir birlerine bu kadar yakın kavramlardır.

Bu durum için gösterilecek en iyi örnekler ise Coca Cola’nın kullanmakta olduğu çalışma logotype olarak isimlendirilir, Pepsi markasının kullanmış olduğu çalışma ise amblem bazlı logodur. Logo tasarım çeşitleri ve türleri hakkında hazırladığımız yazımızda bu konuyu daha detaylı olarak anlattık.