Erol Akkaya Tur Logo

Erol Akkaya Tur adına tasarladığımız logo hakkında.

Logoda baskın olarak kullandığımız turuncu ve mavi renkler olmasına rağmen, altın sarısını da siyah ile detaylandırdık. Belirli yerlerde yaptığımız parlama efektleri ile daha şık bir görünüm elde ettik.

Erol Akkaya Tur, Personel, Öğrenci ve Özel Günler için taşıma hizmeti sağlayan bir Turizm firmasıdır. Logoda kullandığımız turuncu ve sarı renklerin, delgrade geçişli efekti ile yansıttığımız yuvarlak şekil güneşi temsil ederek başarıyı gösteriyor.

Güneşi simgeleyen şeklin hemen önünde yer alan dağ biçimi aynı zamanda Akkaya’nın “A” harfini ve yol efektini göstererek firmanın çalıştığı sektörü ön plana çıkarıyor. Aynı zaman bu dağ yukarı sivri durarak zirveyi temsil ediyor.

Logoda kullanılan renkler parlama efekti ile daha gerçekçilik sağlıyor. Logonun altında ise firmanın adını ve iletişim bilgilerini çok açık bir şekilde görebiliyoruz. Sade ve anlaşılır bir biçimde kendini ifade eden bölümde altın sarısı ve siyah kullanıldı.

Sizde böyle bir logoya sahip olmak için bizimle irtibat kurun.

Logo Nedir?

Bir marka, kurum, kuruluş, şirket, oluşum, topluluk yada fikri temsil eden ve içerisinde grafiksel ögeleri barındıran sembol yada şekillere verilen isimdir. Kendi içerisinde birden fazla gruba ayrılmaktadır, bu durumun nedeni ise tasarımlarda kullanılan tekniklerden dolayıdır. Genel olarak bilinen ve aşina olduğumuz türler ise logo, logotype ve amblem tasarımlarıdır. Logolar sadece ikonik çizimler sembol şekillerden meydana gelir.

Logotypelar ise tamamen yazı karakteri ve tipografi teknikleri üzerinden hazırlanmış tasarımlardır. Her iki tasarımında kullanım alanları farklı olabildiği gibi kullanılma amaçları aynıdır. Marka, kurum, topluluk, kişi veya oluşumu temsil etmek ikisininde bilinen görevidir. Logo kelimesi Türkçe diline İngilizceden geçmiştir. Logo ile çok sık olarak karıştırılan amblem kelimesi aynı anlamı taşımamaktadır. Amblem tasarımı ve kurallarının logo tasarımına nazaran farklılıkları bulunmaktadır.

Türkçe kaynaklarda logo ve logotpye için yapmış olduğunuz aramaların çoğunda yanlış bilgi bulunmaktadır.Bunun nedeni ise logo ve logotype için sadece logo yada amblem olarak yapılan isimlendirmelerden kaynaklanmaktadır. Aslında her ikisi de farklı kavram ve hazırlama teknikleri doğrultusunda yapılır. Bu durumun karıştırılma sebebine şöyle basit bir örnek verebiliriz. Logoya simit dersek logotype’a da tereyağlı simit diyebiliriz, bir birlerine bu kadar yakın kavramlardır.

Bu durum için gösterilecek en iyi örnekler ise Coca Cola’nın kullanmakta olduğu çalışma logotype olarak isimlendirilir, Pepsi markasının kullanmış olduğu çalışma ise amblem bazlı logodur. Logo tasarım çeşitleri ve türleri hakkında hazırladığımız yazımızda bu konuyu daha detaylı olarak anlattık.